74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Zbliża się kolejna rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku z tej okazji Miejsko-Gminne Centrum Kultury przygotowało ofertę artystyczno-kulturalną, której celem jest upamiętnienie wydarzeń sierpnia i września 1944 roku.

Powstanie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 (tzw. godzina W), trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Miało na celu wyzwolenie miasta oraz reszty Polski spod okupacji Niemiec. W walkach poległo około 18 tysięcy powstańców oraz 150 tysięcy ludności cywilnej.

Burmistrz Jelcza-Laskowic zaprasza wszystkich mieszkańców 1 sierpnia 2018 na Pl. Jana Pawła II w Jelczu-Laskowicach, gdzie rozpoczną się uroczyste obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Całość rozpocznie się o 17.00 przemówieniami okolicznościowymi i uczczeniem godziny „W”, czyli godziny 17, o której oficjalnie 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła się w Warszawie powstańcza walka. Zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność! Wspólnie zaśpiewajmy piosenki powstańcze.

Świętować będziemy nie tylko muzycznie, ale i filmowo.

O godz. 21.00 zapraszamy do wspólnego obejrzenia plenerowej projekcji filmu „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Wśród gwiazdorskiej obsady znaleźli się m.in.: Tomasz Ziętek, Marcel Sabat, Kamil Szeptycki, Magdalena Koleśnik, Sandra Staniszewska, Wojciech Zieliński, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Artur Żmijewski i inni.

Film jest opowieścią o młodości, miłości, przyjaźni, bohaterstwie i walce, która stała się legendą. Alek, Zośka i Rudy: harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Podczas projekcji filmu „Kamienie na szaniec” organizatorzy zapewniają krzesła. Wstęp wolny.

Zobacz także: