10-21 lutego 2020 | Eko-Ferie | MGCK

EKO FERIE Z CENTRUM KULTURY

Zapisy na warsztaty w ramach Eko-Ferii ruszą od poniedziałku 27 stycznia 2020 r. Zapisu dokonujemy w sekretariacie Centrum Kultury, po dokonaniu opłaty za wybrane przez Państwa zajęcia.

 

10.02 PONIEDZIAŁEK 

I gr. godz. 14:00 – 16:00   

II gr. godz. 16:00 – 18:00

Zostań eko artystą, czyli coś z niczego – kreatywne warsztaty

Zajęcia plastyczne dla dzieci z wykorzystaniem materiałów recyklingowych i ekologicznych. Będzie kolorowo, zaskakująco, z fantazją i radośnie. Nasi instruktorzy pobudzą wyobraźnię i kreatywność, skupiając się na procesie tworzenia. Warsztaty ekologiczne dostosowane są do wieku uczestnika oraz do jego umiejętności manualnych. Uczestnicy poznają nieoczywiste zastosowanie butelek plastikowych, tektury, zużytych płyt CD, opakowań po jajkach i jogurtach, zakrętek, szarych gazet, włóczki, sznurka i wielu innych. Mile widziane, aby uczestnicy przynieśli również własne odpady, które posłużą do pracy.

11.02 WTOREK  

godz. 14:00 – 18:00              

Dzień gier planszowych i turniej

Zapraszamy uczestników od 8 roku życia, którzy chcą poznać współczesne gry planszowe, miło i ciekawie spędzić czas oraz nawiązać nowe znajomości. Podczas spotkania uczestnikom zostaną wytłumaczone zasady poszczególnych gier, przeprowadzone przykładowe rozgrywki, a także zostanie rozegrany turniej z nagrodami. Współczesne planszówki znacząco różnią się od tych, które znamy sprzed 20 lub 30 lat. Dużą rolę odgrywa tu decyzja gracza. To nie są gry polegające jedynie na przesuwaniu pionków w zależności od losowego rzutu kostką. We współczesnych grach np. buduje się własne królestwo, sieć pociągów czy też wcielamy się w postać detektywa, który musi rozwikłać zagadkę.

Gry planszowe uczą logicznego myślenia, zmuszają do główkowania i szukania jak najlepszych rozwiązań. Kształtują zdolność przewidywania, działają na wyobraźnię, wspierają budowanie pracy zespołowej.

 

Wśród wielu najgorętszych tytułów gier znajdą się między innymi:

Carcassonne – to jedna z prawdziwych gier familijnych. Wystarczy usiąść przy stole wspólnie zacznijcie budować z niewielkich żetonów łąki, twierdze, całe miasta i drogi, rywalizując między sobą o przejęcie kontroli nad co bardziej atrakcyjnymi lokacjami.

Splendor – jest dynamiczną i niemal uzależniającą grą w zbieranie żetonów i kart, które tworzą zasoby gracza, umożliwiające mu dalszy rozwój. Gracze wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy – wszystko to w celu zdobycia jak największego prestiżu.

Takenoko – jest niebanalną grą o stosunkowo prostych zasadach. Japoński cesarz powierzył ludziom ze swojego dworu (graczom) trudne zadanie zadbania o zwierzaka i przygotowanie dla niego ogrodu bambusowego. Gracze będą pielęgnować pola uprawne, nawadniać je i uprawiać na nich jeden z trzech rodzajów bambusa (zielony, żółty i różowy) przy pomocy cesarskiego ogrodnika. Swą rolę odegra także pogoda, od słonecznych dni, po pory monsunowe.

Colt Express – w grze Colt Express wcielasz się w rolę bandyty próbującego obrabować pociąg… przypadkiem w tym samym czasie co inni bandyci. Twoim celem jest zebranie jak największych bogactw, zanim zgarną je inni. 

Budowniczy Egiptu – gracze wcielają się role architektów starożytnego Egiptu. Przez sześć rund starają się tak manewrować dostawami kamiennych bloków, aby finalnie wylądowały one w miejscu zapewniającym im najwięcej punktów. Do wyboru mają pięć placów budowy: piramidę, obelisk, komorę grobową, świątynię oraz rynek. 

12.02 ŚRODA 

godz. 8:00

Zwiedzanie Hydropolis – Centrum Wiedzy o Wodzie

Jedyne takie miejsce w Polsce! To połączenie edukacji ekologicznej i zabawy! Hydropolis fascynuje, rozpieszcza zmysły i zabiera zwiedzających w pasjonującą podróż do świata poświęconego wodzie. To nowoczesne centrum wiedzy o wodzie, w którym znajduje się około 70 interaktywnych i multimedialnych instalacji w ramach ośmiu stref tematycznych. Odwiedzający mogą m.in zobaczyć projekcję na panoramicznym ekranie 360 stopni dotyczącą powstania naszej planety i narodzin wody, zajrzeć do repliki batyskafu Trieste, który dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi albo dzięki multimedialnym katalogom poznać bliżej organizmy głębinowe oraz zobaczyć z bliska najbardziej znane wraki statków i okrętów.

13.02 CZWARTEK 

godz. 14:00         

Zdrowa Kuchnia Lamelii Szczęśliwej – spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek – warsztaty z autorską książek dla dzieci

Joanna Krzyżanek – najpopularniejsza współczesna autorka twórczości dla dzieci. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Autorka zaprasza na barwne opowieści o swoich książkach wzbogacone prezentacją multimedialną połączone z nauką i  zabawami ruchowymi.  W sposób lekki i zabawny opowie książeczkach pachnących truskawką, cytryną i czekoladą. Przedstawi dzieciom Lamelię Szczęśliwą – miłośniczkę zdrowej kuchni, a także gramatyki i ortografii. Spotkanie będzie pełne opowieści o najpiękniejszych wspomnieniach z dzieciństwa, o babci Cecylii, która potrafiła wyczarować najwspanialsze potrawy. Gdy autorka dorosła postanowiła przepisy babci opublikować w opowieściach o Cecylce Knedelek. W ten sposób powstały najpiękniejsze bajki, zawierające w treści przepisy kulinarne.

14.02 PIĄTEK 

godz. 14:00 warsztaty osikowe

godz. 15:00 warsztaty mydlarskie

WARSZTATY OSIKOWE Z KAMAYU ART

Warsztaty osikowe to podróż do barwnego świata wiórków. Ozdoby są wykonywane własnoręcznie przez dzieci wyłącznie z naturalnych materiałów. Osika daje ogromne możliwości kreatywnego tworzenia najróżniejszych ozdób na wszelakie okazje, jak na przykład choinki, jajka wielkanocne, kwiaty, jeżyki czy serduszka.

Te praktyczne zajęcia pobudzają kreatywne myślenie uczestników, poprawiają sprawności manualne i uczą czym jest drzewo osikowe oraz jakie właściwości i zastosowania mają jego wiórki. Każdy uczestnik warsztatów tworzy niepowtarzalne dzieło, które może stać się prezentem na różne okazje bądź ozdobą, która swoimi niecodziennymi barwami rozweseli każdego.

WARSZTATY MYDLARSKIE Z KAMAYU ART 

Warsztaty mydlarskie to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać pachnące i idealne do kąpieli mydło. Zajęcia pozwalają przenieść uczestników w pachnący świat mydła, umożliwiają poznanie mydlarskiej historii i pobudzenie kreatywnego myślenia. Dzieci samodzielnie wybierają kształty, dekorują ozdobami, nadają mydełkom niepowtarzalny zapach i kolor.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonują dwa bajkowe mydełka o wybranym kształcie, kolorze, zapachu i wyjątkowych dodatkach w środku., które następnie pakują i zabierają do domu. 

 

15.02 SOBOTA          

godz. 12:00    

Akademia Pana Kleksa – przedstawienie teatralne z elementami UV

Teatr Pana O. wraz z Ambrożym Kleksem zabierze wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora Kleksa. Podczas niezwykłego spektaklu „W pracowni Ambrożego Kleksa” postacie wchodzą w interakcje z publicznością. Widowisko z wykorzystaniem światła UV jest połączeniem różnych technik scenicznych i efektów specjalnych. Aktorzy w oprawie fluorescencyjnej, z rekwizytami i dekoracjami aktywnymi w promieniach ultrafioletowych, wprowadzają nas w barwną podróż do świata wyobraźni.

Bilety do kupienia: TUTAJ

19.02 ŚRODA 

godz. 8:00

Zwiedzanie Centrum Ziemi i Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej (ogień znany i nieznany)

Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w sercu Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów, w Dobkowie. Otaczające wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów. Podczas warsztatów wykonamy ogniste eksperymenty w naszym laboratorium. Dowiemy się dlaczego ogień płonie i co należy zrobić by szybko go zgasić. Zobaczymy płonącą dłoń, doprowadzimy do samozapłonu i stworzymy „ogniste węże faraona”. Wykonamy również wybuchową erupcję modelu wulkanu na zewnątrz.

W ramach warsztatów zwiedzimy z przewodnikiem ekspozycję Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej, a w niej pośród wielu różnych atrakcji takich jak: Sala Wulkanów, w której odwiedzający zajrzą do wnętrza wulkanów i zobaczą ich erupcje. W sali wulkanów czeka też model gejzeru, który, zupełnie jak prawdziwy gejzer, wystrzeliwuje wodę w regularnych odstępach czasu. Zwiedzający zajrzą także do Sali Trzęsienia Ziemi, w której będzie można doświadczyć na specjalnej platformie prawdziwego trzęsienia ziemi.

Wycieczka całodniowa.

Plan:

8:00 -wyjazd

11:00 – zwiedzanie

14:00 – obiad (w cenie wycieczki)

17:00 powrót do Jelcza-Laskowic.

21.02 PIĄTEK 

godz. 17:00

Bal Ekoludka

Animatorzy przebrani za postaci z bajek zabiorą dzieci do wspaniałej zabawy pełnej tańców, przygód i konkursów z nagrodami. Będzie ciekawie, kreatywnie i bardzo dynamicznie! W programie planowane jest spotkanie z „Szalonym naukowcem”, który przeprowadzi spektakularne eksperymenty chemiczne. Dodatkowo dzieci będą mogły wziąć udział w układaniu wieży z klocków Jenga XXL.

Bal Ekoludka to najlepsze zakończenie ferii zimowych!

17 – 21.02 PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK

godz. 10:00 – 14:00

Warsztaty teatralne – Eko integracja teatralna

Cykl tygodniowych warsztatów teatralnych, które poprowadzi doświadczona aktorka i animatorka zajęć z dziećmi Sonia Śpiewak-Meres. Dzięki zróżnicowanym aktywnościom, zajęcia będą uruchamiały wszystkie zmysły uczestników. Będzie to tydzień tańca, zagadek, ruchu, piosenek, bajek i opowieści. Wśród licznych zabaw znajdą się między innymi: kalambury, tworzenie historii przy pomocy słów związanych z ekologią, tworzenie własnych instrumentów muzycznych z „odpadów” oraz własnych piosenek. Uczestnicy wezmą również udział w biciu rekordu w produkcji piegów i stworzą kostiumy do piosenek z Akademii Pana Kleksa. Na zakończenie tygodnia przeprowadzona zostanie popularna gra „podchody” w wersji eko. Poprzez gry i zabawy uczestnicy poszerzą świadomość ekologiczną, a także rozwiną i ukształtują indywidualny sposób myślenia, jak i współdziałania w grupie.

 

Zobacz także: